Damatlık Galerileri

Aksesuar Galerileri

E-Posta listemize katılın

Özel Dikim Takım Elbise Almanın 6 Püf Noktası

27.08.2010  Cuma

İster düğün gibi özel bir organizasyon için olsun ister iş için olsun her erkek çok kaliteli ve şık bir takıma ihtiyaç duyar. Bu özel takım veya smokin kendini diğerlerinden kalitesiyle ve duruşuyla ayırmalıdır. Ama genelde çoğu erkeğin düştüğü hata takım elbise alırken kalitesinden çok markaya bakmasıdır. Tabi ki genel alışverişleriniz için kullandığınız kaliteli ve beğendiğiniz markalar olabilir. Ama konu iyi bir takım elbise almaya gelince bu mağazalardan alacağınız fiyata özel dikim bir takım elbise de yaptırabilirsiniz. Size özel dikilmiş bir takım elbise vücudunuza tam oturacağı için hazır alınmışlara kıyasla çok daha iyi duracaktır.


Harika bir özel dikim takım elbiseye sahip olmak için bu basit 6 adımı takip edebilirsiniz:

1.Adım: İyi bir terzi bulun

Terzi seçiminizi yaparken ünlü terzilere yönelebilirsiniz. Fakat ünlü terzilerin müşterileri çok ve vakitleri kısıtlı olduğundan çok daha önce randevu almanız gerekir ve fiyat düşündüğünüzden biraz daha pahalı olabilir.

Onun yerine annenize, halanıza, teyzenize yani yakın çevrenize terzileri olup olmadığını sorabilirsiniz. Daha 40-50 sene öncesine kadar terzilerin eve gelip gitmesi çok sık rastlanan bir olaydı. O yüzden aile büyüklerinizin tanıdığı iyi terzilerin olma olasılığı çok yüksek. Üstelik tanıdık vasıtasıyla gideceğinizden fiyatlar da daha makul olacaktır.

Yine de terzinin çalışma tarzının sizin zevkinize uyacağından emin olmak için daha önce dikmiş olduğu takım elbiseleri görmek isteyin.

2. Adım: Kumaşınızı seçin

Terzinizi bulduktan sonra sıra size en yakışacak kumaşı seçmeye geliyor. Takımın esas fiyatını belirleyen şey de kumaşıdır. Kalan para işçiliktir. Kumaş seçimi takım fiyatını 500TL ile 3000TL arasında değiştirebilir. Mağazaları dolaşırken fiyat farkları çok olan takım elbiselere bakın. Pahalaı olanların çok daha kalıplı durduğunu ve dokununca da çok daha hoş bir his uyandırdığını fark edeceksiniz.

Ama özel olarak diktirdiğiniz zaman markaya para vermeyeceğiniz için daha kaliteli kumaşları aynı fiyata alabilirsiniz.

3. Adım: Dikim için ölçü alınması

Bu aşamada, terziniz elbisenin üzerinize eldiven gibi oturması için ölçü alır. Tüm bu süreç boyunca terzinizle açık ve net bir şekilde iletişim kurmanız önemlidir. Evet belki terziniz yüzlerce takım elbise dikmiş ve ne yaptığını çok iyi biliyor olabilir, ama yine de sizin beklentileriniz de çok önemlidir. O yüzden soru sorup cevap almaktan çekinmeyin.


Terzinize giderken çok beğendiğiniz bir takım elbisenin resmini götürebilir ve omuzlarınızdan, göğsünüzden nasıl dökülmesini istediğinizi, paça boyunu nasıl istediğinizi anlatabilirsiniz. Sonuçta özel bir gününüzde giyeceğiniz ve iyi bir para ödediğiniz takım elbisenizin sonunda sizi hayal kırıklığına uğratmasını istemezsiniz.

4. Adım: Stilinize karar verin

İki düğmeli mi, 3 düğmeli mi? Mona yaka mı kırlangıç yaka mı? Parlak kumaş mı, mat kumaş mı? Bunların hepsi sizin tercihiniz olacak. Tabi dönemin modası da kararlarınızı etkileyebilir. Tam olarak nasıl bir elbise istediğinizi terzinizle uzun uzun konuşun. Hatta, terzinizden vücudunuzu daha ince ve uzun gösteren hileler kullanmasını da isteyebilirsiniz.

5. Adım: Kişiselleştirin

Özel dikim bir takım elbise giymenin avantajlarından biri de ufak dokunuşlarla elbisenizi kişiselleştirebilmenizdir. İsterseniz farklı düğmeler beğenin, isterseniz ceplerin duruşunu değiştirin veya çok ince bir hareketle yakalarınızı eşinizin giyeceği bir parça kumaşla kaplattırın. Nasıl bir kişiselleştirme isterseniz isteyin, terziniz dileğinizi gerçekleştirecektir. Böylelikle düğünde, sizi gerçekten diğer erkeklerden ayıran ve sadece size özgü harika bir takım elbiseniz olacak.

6. Adım: Son prova

Her şey bittikten sonra düğüne 2-3 hafta kala son provaya gitmeyi sakın atlamayın. Düğün telaşesinin en az 6 ay sürdüğünü düşünürseniz bu arada kilonuzda değişmeler olabileceğini hesaba katın. Siz aldığınız veya verdiğiniz 1-2 kiloyu çok farkedemeyebilirsiniz. Ama takım elbiseniz vücudunuza eldiven gibi oturacak şekilde dikildiğinden bu bir iki kiloluk fark elbisenizi tekrar giydiğinizde büyük farklar yaratabilir. Takım elbisenizin her ayrıntısını dikkatlice inceleyin ve herhangi bir değişiklik yapılmasını istiyorsanız bunu hemen terzinize söyleyin.

 

İşte sonunda harika bir takım elbiseniz oldu! Düğününüzde siz de eşiniz gibi parlayacaksınız. Son adım olarak parayı ödemek kalıyor. Kredi kartı hoş bir seçenek gibi gözükse de nakit ödemelerinizde indirim alabileceğinizi unutmayın.

 

 

 
Yorum Ekle
İsim:
Yorumunuz:

Son Yazılar

 Özel Dikim Takım Elbise Almanın 6 Püf Noktası
 Düğününüzde Işıldayın: Ayakkabı Bakımı
 Düğünden Önce Kolay Kilo Vermenin Yolları
 Düğün Gününüz İçin Birbirinden Güzel Kol Düğmeleri
 Damatlar İçin Hazırlık Rehberi
 Smokin Giymenin Püf Noktaları

Son Yorumlar